Survey response tracker

All NYC candidates were invited to complete our survey. 
 

We received responses from the following candidates (candidate, division, party): 

Michael Challoner, Aiskew & Leeming, Green

Colin Challen, Castle, Labour

Heather Moorhouse, Great Ayton, Conservative

Dave Whitfield, Sowerby & Topcliffe, Green

Geoffrey Foxall, High Harrogate & Kingsley, Labour

Margaret Smith, Oatlands & Pannal, Labour

Josie Downs, Thornton Dale & Wolds, Green

Mike Jordan, Camblesforth & Carlton, Conservative

Steve Mason, Amotherby & Ampleforth, Lib Dem

Patricia Foxall, Coppice Valley & Duchy, Labour

Andy Brown, Aire Valley, Green

David Seex, Thirsk, Labour

Emma Scott-Spivey, Easingwold, Labour

Kevin Foster, Hipswell & Colburn, Green / RiCAP survey

Asa Jones, Whitby West, Labour

Liz Colling, Falsgrave & Stepney, Labour & Co-operative

David Noland, Skipton North & Embsay with Eastby, Green

Tony Randerson, Eastfield, Labour

Eric Broadbent, Northstead, Labour

Rich Maw, Weaponness and Ramshill, Labour

Alison Harris, Pateley Bridge & Nidderdale, Yorkshire Party

John Hall, Spofforth with Lower Wharfedale and Tockwith, Yorkshire Party

Tina Davy, Cayton, Labour

Denise Sangster, Scalby & Coast, Labour

David Crosthwaite, Knaresborough West, Labour

Gareth Dadd, Thirsk, Conservative

Sharon Calvert, Knaresborough East, Labour

Anne Mannix, Hutton Rudby & Osmotherly, Labour & Co-operative

Neil Swannick, Whitby Streonshalh, Labour

Mark Crane, Brayton & Barlow, Conservative

Mark Harrison, Romanby, Liberal Democrat

John Amsden, Leyburn & Middleham, Independent

Thom Kirkwood, Leyburn & Middleham, Labour & Co-operative

Tom Jones, Scotton & Lower Wensleydale, Conservative

Greg White, Kirkbymoorside & Dales, Conservative

Carl Les, Catterick Village & Brompton-on-Swale, Conservative

Margaret Lowndes, Upper Dales, Green

Jane Parlour, North Richmondshire, Liberal Democrat

Lisle Ryder, Scotton & Lower Wensleydale, Green

Leslie Rowe, Catterick Village & Brompton-on-Swale, Independent

Stuart Parsons, Richmond, Independent

Karin Sedgwick, Leyburn & Middleham, Conservative

Jag Sharma, Hipswell & Colburn, Conservative

Penny Smith, Upper Dales, Liberal Democrat

Philip Wicks, Richmond, Liberal Democrat

Robert Packham, Sherburn in Elmet, Labour

Matt Burton, Monk Fryston & South Milford, Labour

Christopher Thorp, Glusburn, Cross Hills & Sutton-in-Craven, Labour

Gerald Ramsden, Northallerton South, Labour

Tamsin Worrall, Bilton Grange & New Park, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Clark Pearson, Boroughbridge & Claro, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Leighton Regayre, Coppice Valley & Duchy, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Gordon Schallmo, Fairfax & Starbeck, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Andrew Rickard, Harlow & St Georges, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Bill Rigby, Killinghall, Hampsthwaite & Saltergate, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Gillian Charters, Oatlands  & Pannal, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Arnold Warneken, Ouseburn, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Robin Burgess, Ripon Ure Bank & Spa, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Alexandra Marsh, Spofforth with Lower Wharfedale & Tockwith, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Paul Ko Ferrigno, Valley Gardens & Central Harrogate, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Paul Trewhitt, Washburn & Birstwith, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Hannah Corlett, Wathvale & Bishop Monkton, Green (Joint Harrogate Green Party survey response)

Mike Newton, Great Ayton, Labour

Andrew Murday, Pateley Bridge & Nidderdale, Liberal Democrat

Paul Haslam, Bilton & Nidd Gorge, Conservative

Felicity Cunliffe-Lister, Masham & Fountains, Independent

Di Keal, Norton, Liberal Democrat

David Chance, Danby & Mulgrave, Conservative

John Smithson, Bentham & Ingleton, Liberal Democrat

Mick Johnston,Thornton Dales & Wolds, Labour and Co-operative

Janet Frank, Kirkbymoorside  & Dales, Independent

Andrew Solloway, Skipton West & West Craven, Independent

Duncan Ross Russell, Hutton Rudby & Osmotherley, Liberal Democrat

Barbara Hickman, Helmsley & Sinnington, Green

Pat Marsh, Stray, Woodlands & Hookstone, Liberal Democrat